Beyefendi Taksicilik Geri Gelene Kadar...

Başkanın Konuşma Metinleri

Başbakan Taksicilerle Buluşuyor


 Sayın Başbakanım,

Sayın protokol

değerli basın mensupları ve 7 tepe İstanbul’umuzu temsilen 1000 noktadan teşrif eden sevgili meslektaşlarım

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası ve Türkiye Taksiciler Vakfı’nın düzenlemiş olduğu taksici esnafının tanışma, dayanışma, bir olma, birlik olma gecesine hoş geldiniz.

Bizler 17.416 taksici esnafımız, 35.000 şoförümüz ile İstanbul’un kılcal damarlarında her gün defalarca akan; gelen ziyaretçimize toprağımıza ayak bastığı anda İstanbul’un güzelliklerinden önce İstanbul’u temsil eden; yaşlılarımıza evlat, hastalarımıza ambulans, yolcularımıza güvenlik, emniyetimize gönüllü kolluk görevlisi olarak destek veren, eşlerimizle çocuklarımızla, ana-babalarımızla 250 bin kişilik büyük ve güçlü bir aileyiz.

Taksiciyi temsil noktasında tek ihtisas Odası olan, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası olarak geride bıraktığımız bir yılımızı değerlendirdiğimizde, hükümetimizin de desteği ile taksicilik mesleği adına atmış olduğumuz adımlar bizleri daha da ümitlendiriyor, güçlendiriyor.

Artık taksicinin Oda’sı var. Taksici esnafı Cumartesi kahvaltılarımızla, internet sitemizden yönlendirmelerimizle, açmış olduğumuz şubelerimizle hızlı, konforlu ve güvenli hizmet alıyor.

Sayın Başbakanım size arz etmiş olduğumuz dosyamızda taksilerin ve taksicilerin sorunlarına ayrıntılı olarak yer verdik.

Ancak korsan taşımacılık esnafımızın belini büken en önemli sorunlardan bir tanesi. Esnafımızın ekmeğine ortak olan, vergi ödemeden çalışarak tüyü bitmemiş yetimin rızkını elinden alanlara karşı haklı mücadelemiz devam ediyor. Meydanlarda sesleri yükselmiş, yumrukları havada taksici imajı bizlere bugüne kadar hiçbir şey kazandırmadı. Kurmuş olduğumuz korsan ihbar hattı ve İstanbul polisi ile yapmış olduğumuz çalışmalar sonunda son beş yılda yakalanan korsan araç sayısı 8630 iken, sadece 2010 yılında 13.508’i bulmuştur. Sonuç başarılı da olsa anladık ki yasal önlemler olmadan korsan taşımacılıkla başa çıkabilmemiz mümkün değil.  Bu sebeple onurlu ve haklı davamızın göstergesi olarak hazırlamış bulunduğumuz ve korsan taşımacıya aynı suçun tekrarı halinde katlamalı ceza öngören teklifimiz İçişleri Bakanlığımızın desteği ile Karayolları Kanun Tasarısına eklenmiştir. Sayın Başbakanımızın da talimatlarıyla korsan taşımacılığın kökünün kazınacağına ve 2012 yılında korsan taşımacılığın son bulacağına inancımız tamdır. Bu vesile ile başta zat-ı âliniz olmak üzere İstanbul Valisi Sn. Hüseyin Avni Mutlu’ya, İstanbul Emniyet Müdürü Sn. Hüseyin Çapkın’a ve Trafik Şube Müdürlüğü ile Asayiş Şube Müdürlüğüne bir kez daha taksici esnafı ve ekmek bekleyen aileleri adına şükranlarımı sunuyorum.  

Sözlerimi çok fazla uzatmadan diyorum ki:

Mesleğimiz adına, 250 bin kişilik ailemiz adına, velinimetimiz müşterilerimiz adına hedeflerimiz büyük, hayallerimiz çok.

Sizlere yine sizlerden aldığım güç ve cesaretle İstanbulluyu 2 yıl içerisinde kalitesi artmış, hangi araçta kimin çalıştığının belli olduğu, İstanbul’u temsil yetkisine sahip, yüzü gülen, lüks araçlarla hizmet eden, taksicilikten emekli olmayı hedef edinmiş, kazancı artmış beyefendi taksicilerle tanıştıracağımıza söz veriyor, başta taksici dostu Başbakanımız olmak üzere, Sayın Valim, Sayın Emniyet Müdürüm ve taksiciler için önemli projeler hayata geçirmekte olan Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’a ve siz değerli konuklarımıza saygılarımı sunuyor, hayırlı geceler diliyorum.

 


Diğer Metinler