Beyefendi Taksicilik Geri Gelene Kadar...

Başkanın Konuşma Metinleri

Kraliçe Kelebekler Direksiyon Başında


 

Değerli meslektaşlarım

 

Taksi camiası adına ezberin bozulduğu, yeni bir yapılanmanın yaşandığı bu günde sizlerle bir arada bulunmanın mutluluğunu yaşıyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Taksicilik mesleği geçmişten günümüze incelendiğinde belki de tarihinin en önemli ve değerli günlerini yaşıyor. Taksicilerin Başbakanlık düzeyinde muhatap alındığı, dertlerine önem verildiği şu günlerde yaşanan gelişmeler esnafımız adına ümit vericidir.

Gerek mesleğimiz çalışanlarının sigorta kapsamına alınması, gerek korsan taşımacılıkla mücadele konusunda alınan önlemler mesleğimizin günden güne gelişmekte olduğunu göstermekte.

Bugün aramızda yeni meslektaşlarımız var. İsterim ki birer taksici olarak İstanbul Taksiciler Esnaf Oda’mızın imkanlarından onlar da haberdar olsun.

Mesleğimize yeni dahil olmuş arkadaşlarımız da diğer esnafımız gibi İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Çandarlı tesislerimizden rezervasyonlarını yaptırarak tatil yapabilirler.  Yine diğer meslektaşları gibi araç sigortalarını Oda’mızda yaptırarak çeşitli imkanlardan faydalanabilirler.  Bunların yanında her tür sorunlarında, yardıma her ihtiyaç duyduklarında 444 15 23 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirler. Hatta daha ayrıntılı bilgi almak için www.iteo.org .tr adresimizden çalışmalarımızı takip edebilirler.

Değerli konuklarımız

Konuşmamın başında belirttiğim gibi bugün taksi camiası adına ezberin bozulduğu gündür. Bugün ‘elinin hamuruyla erkeğin işine karışma’ denerek hayatın dışına itilen hanım kardeşlerimizin hem sosyal hem de iş hayatında yerini belirlediği gündür. Bu sebeple evinin hanımı, çoluk çocuğunun annesi, eşinin yol arkadaşı olan veya olmaya aday olan ‘Kraliçe Kelebekler’imize tekrar aramıza hoş geldiniz diyorum. Bu önemli projeyi hayata geçiren ve erkek mesleği olarak bilinen taksiciliğe hanımlarımızı kazandıran actüs eğitim hizmetlerinin değerli yetkililerine özellikle teşekkür ediyorum. Bu araçların temini konusunda vermiş olduğu destek için de kale ticaret yetkililerine teşekkür ediyorum.

Ve yeni meslektaşlarımdan mesleğimizle ilgili birtakım taleplerde bulunmak ve onlara bazı ipuçları vermek istiyorum:

-          Öncelikle her birinizin günü araçlarınızda geçeceğinden kişisel bakımınız kadar araç bakımınıza da önem vereceğinizi biliyorum.

-         Hanımlığınıza yakışır zarafet ve hoşgörünüzü mesleğinize ve müşterinize de göstereceğinizi umuyorum.

-         Bizler her gün hiç tanımadığımız ve kuvvetle muhtemeldir ki hayatımızda bir daha asla görmeyeceğimiz insanlarla tanışıyoruz. Bu sebeple:

o   Her zaman uyanık ve dikkatli olun.

o   Şehri iyi tanıyın.

o   Güvenlik önlemlerini ihmal etmeyin.

o   İşe başlarken ve her müşteriden sonra aracınızı kontrol edin.

o   Paranızı kimseye göstermeyin, günün bereketi ile ilgili sohbetlere girmeyin.

o   Yanınızda daima bozuk para bulundurun.

o   Duraktan yolcu almayı tercih edin.

o   Yolcunuz araca binerken yüzüne bakın.

o   Yolcuyla tartışmayın.

Ve her durumda sizin bir Oda’nız olduğunu unutmayın.

Sözlerime son verirken Avrupa’ya Kültür Başkentliği yapmış İstanbul’umuza yakışan bir ulaşım hizmetine adım adım yaklaşmakta olduğumuzu görmenin heyecanıyla, yolculuklarınız keyifli kazançlarınız bol ve bereketli olsun diyor saygılar sunuyorum.

 

 


Diğer Metinler