Beyefendi Taksicilik Geri Gelene Kadar...

Başkanın Konuşma Metinleri

Başbakan Büyük Taksici Buluşmasında


 Sayın Başbakanım,

Sayın Valim

Büyükşehir Belediye Başkanım

Emniyet Müdürüm

Kıymetli protokol,

basın mensubu arkadaşlarımız ve değerli meslektaşlarım;

Türkiye’nin taksi camiasında bu boyutta gerçekleşmiş ilk ve en büyük taksici buluşmasında sizlere ev sahipliği yapmanın mutluluğu ile hepinize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz diyorum.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası olarak görevi devraldığımız günden itibaren dünya şehri olan İstanbul’umuzda taksilerimizin, şoförlerimizin ve velinimetimiz taksi müşterilerimizin hizmet kalitesini, yaşam standartlarını yükseltmek için çalışıyor ve siz değerli büyüklerimizin destekleri ile aşılamaz, çözülemez denilen sorunların birer birer nasıl ortadan kalktığına hep beraber şahit oluyoruz.

Sayın Başbakanım

Taksici esnafımızın umudunu yitirdiği, neredeyse kendi evlatlarına bile bu işi tavsiye etmez olduğu bir dönemde dayanışma yemeğimize teşrif ederek mesleğimizin en büyük sorunu olan korsan taşımacılıkla mücadelemizde davamıza sahip çıktınız. “Bu, hakkın gaspıdır” diyerek korsanın tanımını yeniden yaptınız ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak korsan araca el konmasına varan cezalar uygulanacağının müjdesini verdiniz. Solmaya yüz tutmuş umutlarımızı yeniden yeşerttiniz.

Yıllardır her fırsatta soluğu bir taksi durağında aldınız. Tüm siyasilerimize taksi duraklarını ziyaret etme alışkanlığı kazandırdınız. Bunun için size ayrıca teşekkür ediyor, bundan sonra da başta siz ve tüm misafirlerimizi inşallah daha modern ve çağdaş taksi duraklarında ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağımızı belirtmek istiyoruz.

Dünyanın diğer büyük şehirlerinde de örneklerine rastladığımız, taksilerde ÖTV ertelemesi ve yakıtta ÖTV muafiyeti getirilmesi halinde Türkiye’mize yakışır daha güvenli ve konforlu araçlar da taksi sektöründe kullanılacaktır.

Bunun gerçekleşmesi taksicilerin olduğu kadar müşterilerimiz ve yılda 50 milyona ulaşması hedeflenen yabancı konuklarımız gözünde de ülkemizdeki yükselen refah seviyesinin ciddi bir göstergesi olacaktır.

Teknolojinin sunduğu imkanlardan taksicilerin de faydalanabilmesi bugüne kadar cebindeki üç kuruş için hayatını kaybetmiş meslektaşlarımıza yenilerinin eklenmesini önleyecek, can ve mal güvenliğimizi sağlayacaktır. Müşteri almak için İstanbul trafiğinde köşe kapmaca oynamaktan kurtulup yolcu ve taksinin daha medeni bir şekilde buluşmasına yardımcı olacaktır.

Meslek standartlarının belirlenmesi ve yükseltilmesi mesleği tercih edenlerin profilini de değiştireceğinden, İstanbulluya en üst seviyede hizmet sunabilmemiz mümkün olacaktır.

Tüm bunlar taksiciliği mecburiyetten yapılan bir iş olmaktan çıkarıp, tercih edilen bir meslek haline getirerek eski itibarlı günlerine kavuşturacaktır.

Sayın Başbakanım, değerli konuklar

Milletçe kilitlendiğimiz 2023 hedefine uzanan yolda artık yeşil ışık yandı. Bizler de İstanbul taksici esnafı olarak Türkiye’nin bu büyük hedefinde kendi üzerimize düşen sorumlulukları bizlere verdiğiniz destek ve cesaretle yerine getireceğimize söz veriyoruz.

İhtiyaç duyduğumuz her an kapılarını bize ardına kadar açık tutan Valimiz Sayın Hüseyin Avni Mutlu’ya, dünyadaki meslektaşlarımızla yarışabilmemiz için bizlere önayak olarak projeler üreten Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’a, korsanla mücadelede rekorların altına imza atan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sayın Hüseyin Çapkın nezdinde tüm İstanbul Polis Teşkilatına, katılımlarından dolayı Türkiye Şoförler Federasyonu Başkan Vekili Celil Anık’a ve diğer Oda Başkanlarımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.   

Sözlerime son verirken bu büyük buluşmanın taksi camiası adına bir milat olacağı inancımı sizlerle paylaşıyor, şu an burada bulunan ve ekmek parası için direksiyon başında olan İstanbul’un tüm taksici esnafı ve aileleri adına sizlere bir kez daha sonsuz saygı ve şükranlarımı sunuyorum.


Diğer Metinler