Beyefendi Taksicilik Geri Gelene Kadar...


KAMERA VE İTAKSİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRMEDİR


Ulaşım Koordinasyon Merkezinin 2015/8-17 tarih ve sayılı UKOME kararına göre taksilerde İstanbul Kart ve kredi kartı uygulaması taksicinin isteğine bağlı olarak gerçekleşmektedir.

 

Kameralar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından zorunlu tutulmuş ancak iTaksi uygulaması 2015 senesindeki UKOME kararı ile yürürlüğe girmiştir.

 

iTaksi uygulaması son üç yıldır her türlü engelleme girişimine rağmen gelişen Uber sistemine göre çok üst düzey bir sistemdir ve Odamızın İBB'ye sunduğu projeler arasındadır. Taksicinin hakkını koruyacak, can güvenliği, eşit dağılımlı iş alma ve taksici ehliyetiyle uygulanacağı için de helal para kazanan tüm şoför arkadaşlarımızın profesyonel taksi şoförü itibarı kazanacağı bir sistemdir. Tüm dünyada taksiciliği yok etmiş küresel korsanlara karşı alabileceğimiz en güzel tedbirlerden biridir. Bu sistem ve kameralar sayesinde aramızda olmaması gereken gaspçı, tırnakçı vb. kişiler hata yapmaya cesaret edemeyecek ve aramıza girmeye çalışmaktan vazgeçeceklerdir.

 

Taksicinin sırtından komisyon alarak iş yapmaya alışmış bazı kesimlerin bu konudan rahatsız olmalarının ve yalan-yanlış bilgileri ortaya atmalarının tek sebebi konuyu saptırmaya çalışarak plaka fiyatlarını düşürmek bu arada kendilerine plaka satın almaktır. Kredi kartı ve İstanbul Kart uygulamaları ile taksiciliğin bitirilmeye çalışıldığı iddiaları tamamen asılsızdır. 

 

Taksilerde kredi kartı ve İstanbul Kart sistemi uygulaması sadece taksicinin isteğine bağlıdır. Bu kartları kullanmak isteyen taksiciler için sözleşmede yazıldığı gibi İstanbul Kart kullanımından sağlanan gelir aynı gün, kredi kartları için ertesi gün olmak kaydı ile kime ait hesap numarası verilmişse o kişiye aktarılacaktır. "Kredi kartlı müşteri istemiyorum." diyen taksici kredi kartı kullanmaya mecbur tutulmayacaktır.

 

Dolayısı ile bugüne kadar hükümetin ve belediyenin yapmış olduğu korsanın belini kıran Korsanla Mücadele Yasası da dahil olmak üzere tüm çalışmalara istisnasız itiraz etmiş kesimlerin taksicilikle alakaları olmadığı gibi taksiciliğe karşı art niyet besledikleri de ortadadır. Korkutarak mesaj atma girişimlerinde bulunan kişilerin kendi plakalarını satmadığı hatta yeni plakalar aldıkları görülmektedir. Bu durum kişilerin amaçlarının en net göstergesidir.

 

 

Aşağıdaki linklerden iTaksi ile ilgili dokümanlara ulaşabilirsiniz.

Diğer Haberler